Національно-патріотичне виховання

1. Реалізація громадянсько-патріотичного виховання у школі на сучасному етапі

Побудова і збереження української демократичної держави вимагає формування в її громадян національної свідомості. Учитель є джерелом, з якого дитина найбільше черпає допомогу для національного самовизначення. Якщо предметом уваги дитини стає національне, рідне, а педагог спонукає дитину поставитись до нього прихильно, то це є нормальний шлях для формування національної свідомості. Вчителі дбають, щоб дитина якнайчастіше стикалася з національними цінностями і щоб сам він не був байдужим до них. З національними цінностями дитина зустрічається в сім'ї та школі. У школі цей процес проходить двома напрямками: через навчальні предмети і вдало організовану виховну роботу.

Помічнянська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 2 є опорною школою міста та Добровеличківського району з громадянознавства. Виховання громадянина -патріота відбувається через викладання спеціальних навчальних курсів «Громадянська освіта»(9 – 11 клас),»Конституційне право»(10 клас), «Вчимося бути громадянами» (7 – 8 класи), Школу громадянського становлення та систему виховних заходів, яка охоплює військово-патріотичне, правове, морально - етичне виховання на основі вивчення традицій українського народу, волонтерську роботу,соціальне проектування, екологічне виховання, пошуково-дослідницьку роботу, учнівське самоврядування,взаємодію з батьками, співпрацю з громадськими організаціями міста

У системі виховної роботи педагоги нашої школи запроваджують різноманітні форми та методи, які культивують любов до рідного краю, свого народу, домівки батьків, оберегів національної культури. Найбільш поширеним видом роботи є години спілкування та бесіди, наприклад, такої тематики: «Моя Україна - демократична, вільна і єдина», «Традиції та реліквії моєї родини», «Духовна єдність поколінь» та інші.

Двічі на місяць класні години починаються тематичними шкільними лінійками, які готує педагог-організатор чи бібліотекар. Лінійка триває 20 -25 хв.. а далі діти розходяться по своїх класах і продовжують обговорювати тему, підняту на лінійці. Серед тем, що стосуються громадянсько- патріотичного виховання, обов’язковими і вже традиційними є теми до Дня партизанської слави, Дня Визволення України, Дня Соборності, Дня Перемоги, Дня виводу військ з Афганістану, Дня Чорнобильської трагедії, пам’яті жертв голодомору. Тепер до цього переліку додались лінійки Пам’яті Героїв Небесної Сотні, та в 2014 навчальному році 14 жовтня, після того як наші діти та вчителі побували на відкритті пам’ятника Героям Небесної сотні у місті, відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки пам’яті випускника нашої школи Бабкевича Олега, який загинув у боях за Амвросіївку.

2.Взаємодія усіх напрямків громадянсько-патріотичного виховання у системі навчально-виховної роботи школи

Взаємозв’язок та взаємодію усіх форм, методів та прийомів громадянсько-патріотичного виховання у пом ічнянській школі №2 можна прослідкувати, аналізуючи усі напрямки виховної роботи навчального закладу :

2.1Громадянська освіта та громадянське виховання

Пом ічнянська загальноосвітня школа є базовим навчальним закладом міста і Добровеличківського району з громадянознавства. Протягом тривалого періоду педагогічний колектив працює у режимі дослідно-експериментальної роботи з питання:

“Громадянська освіта – важлива складова громадянського виховання”.

Робота проводиться за двома напрямками:

1. Запровадження і викладання спеціальних навчальних курсів «Громадянська освіта»(9 – 11 клас),»Конституційне право»(10 клас), «Вчимося бути громадянами» (7 – 8 класи).

2. Школа громадянського становлення:

- Школа І ступеню « Маленькі громадяни» ( 1 – 4 класи) , яка покликана формувати у дітей основних понять про народ, націю, суспільство, державу:

-почуття поваги та гордості до рідного краю, народу, мови;

-приналежності до української нації, відчуття себе громадянином України, шанування державних символів, Конституції України;

-любові до культури свого народу, його традицій,звичаїв, обрядів;

-розуміння правил взаємодії людей у колективі, суспільстві та безконфліктність їх спілкування, толерантного ставлення до представників інших національностей, шанобливого ставлення до їх культури, релігій, традицій.

- Школа ІІ ступеню « Я – особистість»( 5 – 8 класи):

Усвідомлення єдності власної долі з долею Батьківщини:

-почуття любові до рідного краю, Батьківщини,

народу, традицій та звичаїв;

-моральних, духовних, історико-культурних цінностей, високої мовної культури;

-шанобливого ставлення до державної символіки;

-активної життєвої позиції, щодо негативних проявів у соціумі;

-толерантного ставлення до історії і культури інших народностей, які проживають в Україні.

Школа ІІІ ступеню « Я – українець» (9 – 11класи)

Сформованість активної громадянської позиції та відповідальності за долю України:

-усвідомлення національної ідеї;

-почуття патріотизму, національної свідомості, розвиненої правосвідомості, культури міжетнічних відносин;

-розуміння важливості української мови як основи духовної культури;

-необхідності дотримуватись конституційно-правових норм, своїх прав, обов'язків, свобод, готовності до захисту інтересів Батьківщини.

- викладання інтерактивного курсу «Громадянська освіта» в 9 – 11 класах

2.2 Військово - патріотичне виховання

В період інформативного перенасичення програм з базових дисциплін, погіршення навчально-матеріальної бази допризовної під­готовки, зниження професійного рівня вчителів допризовної підго­товки стає актуальним перенесення військово-патріотичного виховання з урочного на позаурочний час. Це, як засвідчує практика, дасть можли­вість сконсолідувати зусилля всього педагогічного колективу, сім'ї, гро­мадсько-політичних організацій, широко залучити учнів до різнома­нітних форм і видів військово-патрі­отичної діяльності.

Військово-патріотичні заходи за змістом і спрямованістю поділяються на:

а) інформаційного, просвітниць­кого характеру (лекції, конференції, зустрічі з представниками військкомату,круглі столи за участю воїнів АТО);

б) дійового, практичного спрямування ( конкурси «Козацькі сурми», «Козацькі розваги», гурткова і шефська робота, екскурсії в Добровеличківський музей ,на місця бойової слави, Чигирин: козацьке свято, відвідування Холодного яру та ін..);

2.3 Правове виховання.

Розуміння основ різних галузей права – необхідна умова життєдіяльності кожного громадянина України.

Учні, звичайно, одержують правові знання з курсу шкільної дисципліни «Основи правознавства». Здійснювати правове виховання, сприяти йому повинен кожен педагог. Основним фахівцем, звичайно, є вчитель правознавства та історії, саме він є керівником шкільного правового центру. Консультантом-координатором з питань правового виховання є заступник директора з виховної роботи.

На початку навчального року планується робота Ради профілактики правопорушень, школи з правового виховання; робота з учнями, схильними до правопорушень; робота групи оперативного реагування та інша правовиховна робота. Одночасно виділяються конкретні і безпосередні задачі правового виховання.

До них слід віднести наступні:

Ø формування в кожного учня системи знань з питань основ держави та права, розвиток інтересу до цієї галузі знань і зв’язок права з навколишньою дійсністю;

Ø формування поваги до держави, до її органів влади;

Ø прищеплення навичок правосвідомої поведінки;

Ø виховання нетерпимості до різноманітних правопорушень;

Ø формування потреб та умінь активно захищати в установленому законом порядку свої законні права та законні свободи;

Ø формування вміння протистояти негативним поглядам на нашу державу, на її закони.

Ефективними формами та методами правового виховання на сучасному етапі можна виділити такі:

- Проведення рейду по перевірці неблагополучних сімей, заходів щодо соціального захисту дітей.

- Організація психолого-педагогічної служби «Опора»

- Проведення дискусій: «Чи потрібен я Україні таким, яким є сьогодні?»;«Як ви розумієте і співвідносите поняття «свобода» та «відповідальність»?, «Що таке правомірна поведінка?»,«Шкідливі звички чи життя в своє задоволення?».

- Бесіди на тему: «Ми – діти світу», «Права людини.»,«Декларація прав дитини та Конвенція ООН про права дитини».

- Робота ради профілактики правопорушень .

- Зустрічі з працівниками служби у справах неповнолітніх, органів влади та місцевого самоврядування з питань правового та превентивного виховання.

- Проведення місячника превентивного виховання

- Інтелектуальна гра з правознавства «Юний знавець права» та інші.

2.4 Морально - етичне виховання на основі вивчення традицій українського народу

Однією із ланок національно-патріотичного виховання є вшанування народних і релігійних свят, які виховують шанобливе ставлення та вказують на важливість збереження національних традицій. Діти залюбки кусають калиту на святкуванні Андрія Первозванного, чекають сюрпризів від доброго Миколая, колядують і щедрують, зустрічають весну дзвінкими веснянками, мальовничими писанками. Свята календарно-обрядового циклу давно стали традиційними і улюбленими серед учнів. Для учнів молодшого шкільного віку проводяться цикл виховних заходів „Із знання свого родоводу”, де діти готують розповіді про своїх матусю, тата, дідуся, бабусю, їх працю. Поряд з цим проведено ряд заходів: „Ми роду козацького діти”, „У нас одна Батьківщина – наша рідна Україна”, бесіди „Історичні місця рідного краю”, „Нашому роду нема переводу”.

Тематика та форми проведення народознавчих заходів:

- «Традиції українського народу» (Година спілкування ),«Таланти моєї родини»( Конкурсна программа), «Пісня – душа народу»( Фольклорне свято )

«Свята Покровонько, покрий мою головоньку» ( Посвята в козачата), «Ой Калита, Калита, із чого ти вилита?»( Розважальна програма), «Рослини-символи України»( Інтелект-шоу), «Писанковий всесвіт» (Виставка дитячих писанок),«Світ українських народних казок» (Театралізоване свято), «Святий Миколай, до нас в гості завітай!» (Театралізовано-ігрове дійство), « Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я» (Народознавче свято), «Стрічаємо весну»( Театралізована ігрова програма),«Народне мистецтво – найбільш життєствердне джерело духовних цінностей» (Круглий стіл)

2.5 Волонтерська робота

Волонтерська робота набуває також більш патріотичного спрямування, поряд із участю у акціях «Зірка пам’яті» та «Милосердя», які дійсно покликані виховувати у дітей активну громадську позицію та небайдужість до долі країни в цілому і до кожної людини зокрема, і діти ,і вчителі взяли активну участь у збиранні коштів на теплі речі українським солдатам(1200 грн), на допомогу сім’ї загиблого в АТО випускника школи Бабкевича Олега(1700грн). З надзвичайною активністю відгукуються наші вихованці на неодноразові акції « Напиши листа українському солдату». Більшість листів були відкритими і вони примушували нас і плакати, і радіти з того, що виховали ми справжніх патріотів, настільки хвилюючим був їх зміст. Також із традиційної осінньої ярмарки ми зібрали 1500 грн на потреби воїнів АТО. На новорічні свята за ініціативи шкільного волонтерського загону « З добром до людей» було зібрано і відправлено15 посилок для воїнів української армії, які є випускниками нашої школи.

2.6 Соціальне проектування

Соціальний проект, що здійснюється за власним вибором школяра, є справжньою школою життя, так як учасники проектування отримують неоціненний досвід вибору і звикають нести за нього відповідальність. Це дієва перевірка власних здібностей і можливість скорегувати життєві плани.

Таким чином, вирішується одна з цілей виховної системи школи: формування людини гуманної, творчої, толерантної, здатної зберегти і розвинути в собі моральні цінності сім'ї, суспільства і людства; використовувати їх у повсякденному житті, демонструючи це своєю поведінкою, спілкуванням, діяльністю.

У напрямку громадянсько-патріотичного виховання проводилася робота над такими проектами:

« Герої нашого часу» - учнівське дослідження про видатних людей сьогодення, які своїми вчинками та людськими якостями є гідним прикладом для наслідування підростаючому поколінню.

« Екологічні проблеми міста залізничників» - проект, завданням якого є висвітлити всі екологічні проблеми таких міст, як Помічна, причини цих проблем та можливі шляхи вирішення.

« Волонтерський рух: важливість та актуальність» - проект покликаний формувати активну громадянську позицію учнів, небайдужість , суспільну значущість кожного .

«Музей історії школи – осередок формування патріотичних почуттів учнів» - робота по дослідженню матеріалів шкільного музею як суспільно значущих для виховання патріотичних почуттів дитини.

«Майбутнє без насильства» - формування моделі поведінки дитини, яка не тільки не шкодитиме суспільству, а й буде цінною та корисною.

2.7 Екологічне виховання

Важливою ланкою формування громадянсько-патріотичної свідомості є виховання екологічної культури. Адже батьківщина починається з того місця, де ти народився. Якщо ми будемо любити і тримати в чистоті свою школу, своє місто, то ми будемо піклуватися і про нашу державу. У цьому навчальному році старшокласники взяли участь у акції «Посади калину біля школи», конкурсі плакатів «Збережи планету!» Традиційні трудові десанти прибирання шкільних територій, міських парків, місць біля пам’ятників та пам’ятних знаків також мають значний вплив на формування патріотичних почуттів дитини.

Екологічне виховання у школі здійснюється цілим комплексом заходів, серед них:

теоретичне навчання (предметні гуртки, факультативи, лекції, бе­сіди, конференції, кінолекторії);

· комбіноване навчання (олімпіади, Школа юного еколога, роботи для Ма­лої академії наук, );

· навчально-практичні форми (спостереження, лабораторно-практичні ро­
боти, експерименти, практикуми, дослідницька діяльність, рольові
ігри, прес-конференції, екскурсії, походи, експедиції, екологічний
моніторинг);

· масова робота(конкурси, виставки, свята, ранки, презентації, ак­
ції та рухи екологічного, суспільно корисного та природоохоронно­го спрямування )

· конкретна природоохоронна робота(екологічна варта, трудові десанти « Чисте довкілля», « Чисте місто», природоохоронні проекти)

2.8 Пошуково -дослідницька робота

Під керівництвом заступника директора Гідулян Л. А. ведеться пошуково-дослідницька робота у шкільному музеї історії школи. Зараз там збирається матеріал для нового куточка про випускників школи, які воюють чи воювали на буремному сході в зоні АТО.

У шкільному музеї відбувається навчання і виховання, пропаганда знання про природне та суспільне середовище, історію та культуру країни та її окремих регіонів ведеться з урахуванням справжніх пам'яток матеріальну годі й духовної культури народів. Саме справжність музейної інформації надає отриманим тут знанням особливу переконливість і достовірність. Ця обставина особливо важлива, коли йдеться про молодь. Будучи планомірною і систематичною, ця робота розвиває кругозір, формує громадянську самосвідоміст молодої людини, прищеплює навички дослідника.Різноманітними є форми краєзнавчої діяльності: пошукові експедиції, і археологічні розкопки, і фенологічні спостереження, і походи місцями бойової, та трудової слави; це створення літописів трудових колективів, організацій, участь у створенні експозицій і виставок.

2.9 Учнівське самоврядування

Наш час потребує не однотипного характеру людей – а лідерів нової формації, людей компетентних, відповідальних, здатних мислити неординарно та приймати нестандартні рішення

Для учнів 1-4 класів створене шкільне об’єднання учнів «Козачата» у формі гри-змагання. Гра для дитини – природний вид діяльності, а змагання сприяє розвитку активності дитини, її ініціативи та взаємодопомоги. Дуже важливо, щоб діти почували себе членами єдиного колективу, виявляли увагу один до одного, навчалися спілкуватися, цікавитися успіхами друзів, знаходити спільні інтереси. Класи у козачат – курені, командири класів – кошові. Відповідно до тематичного періоду педагогом-організатором розробляються завдання, які включають різні види колективної діяльності. Діти знайомляться із завданнями, обговорюють, обмірковують хід їх виконання, розподіляють доручення. Саме доручення виховує в дитини волю й наполегливість, самостійність і організованість, уміння доводити розпочату справу до кінця, формує активну суспільну позицію. Організаційною формою підбиття підсумків є шкільна лінійка, на якій обов’язково є «перекличка» куренів та рапорт кошових.

Учні 5 – 11 класів об’єднані у молодіжну організацію « Чемпіонія». Сама назва стимулює до перемог над складними завданнями, над власними недоліками. Члени учнівського парламенту є ініціаторами й організаторами привітань до Дня вчителя, Дня захисника Вітчизни, новорічних та різдвяних свят, Дня Валентина, 8 Березня, Дня Матері. Вони допомагають в організації заходів, входять до складу журі різноманітних інтелектуальних турнірів. Учні організовують загальношкільні акції «Запалімо свічку», «Зупинимо СНІД», «Скажемо курінню НІ!», виступають у складі агітбригад « Ми – за здоровий спосіб життя» ( ця агітбригада неодноразово займала призові місця у районних конкурсах), «Юний пожежник», «Юний еколог».
Учні з великим ентузіазмом залучаються до участі в районних , міських конкурсах та змаганнях. А найбільше вдається членам парламенту організовувати й проводити розважальні програми з різними розіграшами та конкурсами: «Свято квітів», «Міс Осінь», « День сміху», «Український ярмарок», а також спортивні змагання «Веселі естафети», «Козацькі забави».
Формуванню активної життєвої позиції, вихованню лідерських якостей сприяють заняття « Школи лідера»для найбільш активних членів учнівського самоврядування, які проводяться двічі на місяць .

2.11 Взаємодія з батьками та співпраця з громадськими організаціями міста

Серед тем батьківського лекторію та батьківських конференцій у руслі громадянсько-патріотичного виховання можна виділити такі:

- «Роль народних і сімейних традицій у вихованні дітей»

- « Правова освіта батьків. Рання профілактика негативних проявів. Виховання свідомої дисципліни»

- « Попередження насильства, жорстокості в сімї та дитячому колективі»

- « Виховання справжнього громадянина»

А ще важливим аспектом виховання молоді є взаємодія із міською організацією дітей та юнацтва «Сокіл». У минулому році, за підтримки міського голови, організація «Сокіл» ініціювала проведення конкурсу творчих робіт серед учнівської молоді на тему: «В нас єдина мета - Україна свята, нездоланна ніким і ніколи». Наші школярі взяли активну участь у цьому конкурсі, отримавши 3 призових місця у різних номінаціях.

З цього почалася наша тісна співпраця. Деякі старшокласники та вчителі з цікавістю відвідували засідання обєднання «Сокіл». Активно брали участь у екоакції « Зроби місто чистим», заходах до Дня Незалежності: вишиванковій ході, конкурсах вишиванок, Центро-фесті , конференціях до дня народження Тараса Шевченка, Івана Мазепи, до Дня української писемності. У цьому році спільно із організацією «Сокіл» проводився міжшкільний конкурс «З Україною в серці». Він приніс нашій школі не лише декілька призових місць і трьох переможців, а й масу вражень та позитивних емоцій.

Кiлькiсть переглядiв: 541

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Березень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031